Sosyal Mecralarda Sosyal ben!
 • Ne demişMuallim Naci?
  "Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür"

  Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi Sadeleştirilmiş Hali

  2 yorum Seyhan Yüksel 22 Ağustos 2012

  Ey Türk Gençliği !
  Birinci görevin,Türk bağımsızlığını,Türk cumhuriyetini sonsuza kadar korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin tek temeli budur.Bu temel,senin en değerli hazinendir.Gelecekte bile,seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyecek içeriden ve dışarıdan düşmanların olacaktır.Bir gün,bağımsızlık ve cumhuriyeti savunmak zorunluluğuna düşersen,göreve atılmak için içinde bulunacağın durumun imkan ve koşullarını düşünmeyeceksin!Bu imkan ve koşullar,çok daha kötü bir durumda sana lazım olabilir.Bağımsızlık ve cumhuriyetini yok etmek isteyecek düşmanlar,bütün dünyada benzeri görülmemiş bir galibiyetin temsilcisi olabilirler.

   Zorla veya hile ile yüce vatanın bütün kaleleri ele geçirilmiş,bütün tersanelerine girilmiş ve vatanın her köşesi doğrudan doğruya işgal edilmiş olabili.rBütün bu koşullardan daha acı veren ve daha içler acısı olmak üzere,memleketin içindeki güç sahipleri aciz,doğruluktan çıkmış ve hatta ihanet içinde bulunabilirler.Hatta bu güç sahipleri kişisel çıkarlarını,işgalcilerin siyasi amaçlarıyla bağdaştırabilirler.Millet, çaresizlik içinde bitkin ve halsiz duruma düşebilir.

   Ey Türk Geleceğinin çocuğu! İşte bu durum ve şartlar içinde bile görevin;Türk bağımsızlık ve Cumhuriyet’ini kurtarmaktır.İhtiyacın olan güç,damarlarındaki asil kanda bulunmaktadır.

  Mustafa Kemal Atatürk
  20 Ekim 1927

  Yorumlar

  Yorum (2 Yorum)

  1. göksu diyor ki:

   çok güzel yayınlamışsınız tebrikler… tam tamına sadeleştirilmiş türkçe yazılmış

  2. gizem diyor ki:

   çok teşekkürler..

  Yorumunu Yaz

  E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


  altı + 6 =