Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi Sadeleştirilmiş Hali


  • Güncel
  • 22 Ağu 2012
  • Seyhan Yüksel
  • 2.718 Okunma
  • Yorum Yok

Ey Türk Gençliği !
Birinci görevin,Türk bağımsızlığını,Türk cumhuriyetini sonsuza kadar korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin tek temeli budur.Bu temel,senin en değerli hazinendir.Gelecekte bile,seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyecek içeriden ve dışarıdan düşmanların olacaktır.Bir gün,bağımsızlık ve cumhuriyeti savunmak zorunluluğuna düşersen,göreve atılmak için içinde bulunacağın durumun imkan ve koşullarını düşünmeyeceksin!Bu imkan ve koşullar,çok daha kötü bir durumda sana lazım olabilir.Bağımsızlık ve cumhuriyetini yok etmek isteyecek düşmanlar,bütün dünyada benzeri görülmemiş bir galibiyetin temsilcisi olabilirler.

 Zorla veya hile ile yüce vatanın bütün kaleleri ele geçirilmiş,bütün tersanelerine girilmiş ve vatanın her köşesi doğrudan doğruya işgal edilmiş olabili.rBütün bu koşullardan daha acı veren ve daha içler acısı olmak üzere,memleketin içindeki güç sahipleri aciz,doğruluktan çıkmış ve hatta ihanet içinde bulunabilirler.Hatta bu güç sahipleri kişisel çıkarlarını,işgalcilerin siyasi amaçlarıyla bağdaştırabilirler.Millet, çaresizlik içinde bitkin ve halsiz duruma düşebilir.

 Ey Türk Geleceğinin çocuğu! İşte bu durum ve şartlar içinde bile görevin;Türk bağımsızlık ve Cumhuriyet’ini kurtarmaktır.İhtiyacın olan güç,damarlarındaki asil kanda bulunmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

Benzer Yazılar

Twitter’a nasıl girerim diyenlere

Merhaba Arkadaşlar Son birkaç gündür hepinizin malumu üzere twitter yasağı gündemde. Önce site yasaklandı ve herkes dns değiştirip girebiliyordu. Son durumda site ip’sine de erişim engeli geldi. Aşağıda adım adım kurulu anlatılan eklenti ile çok rahat bir şekilde sorunu aşabiliriz. Adım 1 Google Chrome elimizde yok ise indirip kurduktan sonra. hola.org sitesini giriyoruz ve Start using Hola,...

Apple, Samsung’a açtığı patent davasını kazandı

Apple Japon mahkemesinde ‘geri sıçrama patenti’nden dolayı açtığı davada Samsung’a karşı zafer elde etti. Apple ve Samsung arasındaki hukuk savaşının cephelerinden birisi de Japonya. Bu ülkede açılan davada Güney Koreli şirketin kendisine ait ”geri sıçrama patenti”ni ihlal ettiğini öne süren Apple, mahkeme salonundan zaferle ayrılmayı başardı. ABD’de görülen davada bu patentin geçersiz kılınması ve Samsung’un...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN

Bumerang - Yazarkafe
Switch to mobile version